Pożyczki – na co biorą je Polacy?

Mimo, że życie na kredyt nie jest komfortowe, to nierzadko okazuje się że nie mamy innego wyjścia. Niespodziewane wydatki mogą za bardzo obciążyć domowy  budżet, przez co brakuje gotówki na codzienne potrzeby. Dla niektórych osób pożyczka jest jedyną szansą na zrealizowanie swoich planów oraz marzeń. Nie zawsze wynika to z niedostatecznych zarobków. Czasami jest to efektem nieumiejętności oszczędzania. Jak się okazuje w Polsce ponad 55% dorosłych Polaków korzysta z pożyczek. Na co wydajemy dodatkowe pieniądze?

Kto pożycza najczęściej?

Dane Krajowego Rejestru Długów nie dziwią, szczególnie że mnóstwo Polaków narzeka na swoją sytuację finansową. Mimo to, nadal zaufanie do instytucji finansowych w naszym kraju utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie. Blisko 1/3 z nas zdecydowanie preferuje pożyczkę od znajomych bądź rodziny. Pozostała część skłania się ku pożyczkom bankowym. Kto pożycza najczęściej? Zdecydowanie największy procent osób (prawie 70%) zaciągających pożyczki to ludzie w wieku produkcyjnym- 30-39 oraz 40-49 lat. Alarmujący może okazać się fakt, że prawie 1/5 z nich na spłatę swoich zobowiązań przeznacza prawie połowę swojego dochodu. Oznacza to zatem, że są oni zagrożeni bankructwem.

Na co bierzemy pożyczki?

Wydawać by się mogło, że pożyczki zaciągamy zazwyczaj na realizację większych planów, takich jak chociażby remont mieszkania czy zakup samochodu. Jak się jednak okazuje Polacy zazwyczaj zadłużają się aby opłacić swoje codzienne potrzeby. Pieniądze z pożyczek przeznaczamy więc na opłacenie rachunków, a także zakup artykułów codziennej potrzeby. Wyraźnie pokazuje to, że nie mamy zwyczaju oszczędzania na tzw. czarną godzinę. To właśnie z tego powodu przy jakimkolwiek większym wydatku musimy zwracać się o pomoc do instytucji finansowych. Na co jeszcze wydajemy pieniądze z pożyczki? Na wakacje i urlop. Wymarzone wczasy to powód, dla którego zadłużają się osoby pomiędzy 30, a 45 rokiem życia. Nierzadko także, gotówkę przeznaczamy na zakup sprzętu RTV i AGD. Zdarzają się także sytuacje, kiedy pożyczamy na spłatę dotychczasowych zobowiązań.

Zupełnie inaczej wygląda za to kwesta kredytów. Polacy najczęściej zaciągają kredyt hipoteczny. Posiadania własnościowego mieszkania jest dla nas na tyle istotne, że jesteśmy w stanie związać się 25 letnią spłatą długą. Na drugim miejscy przyczyn zaciągania kredytu znajduje się zakup samochodu. W tej grupie zdecydowanie przeważają mężczyźni.

Gdzie zaciągamy pożyczki?

Dawniej Polacy pożyczali wyłącznie od rodziny i przyjaciół. Teraz czyni tak już tylko 1/3 z nas. Bardzo chętnie korzystamy za to z wszelkiego rodzaju chwilówek, czyli szybkich pożyczek. Możliwość otrzymania pieniędzy w zaledwie kilkanaście minut jest ceniona przez dużą liczbę osób, szczególnie że na taki zastrzyk gotówki mogą liczyć również osoby zadłużone. Pozostałe osoby po pożyczkę udają się do banku.

Liczba osób decydujących się na pożyczkę stale rośnie. Mimo, że średnia pensja w kraju także wzrasta, to można wywnioskować, że razem z nią powiększają się nasze potrzeby.